تبلیغات
اصفهان نما - 14 مکان محبوب گردشگران خارجی در اصفهان
پیش شماره های اصفهان
تقویم نمایشگاه اصفهان
14 مکان محبوب توریست ها
شاید مهم ترین سوالی که مردم اصفهان یا بیشتر از آنها کاسبان اصفهانی درباره استانشان دارند این است که کدام مکان ها بیشترین بازدید کننده را دارد تا برحسب شغل خود آنجا سرمایه گذاری کنند.در این مطلب شما را با 14 مکان محبوب اصفهان از دیدگاه مردم جهان مطلع می کنیم...

1) میدان نقش جهان؛ در فهرست برترین مقاصد گردشگری جهان در سال 2013

وقتی نوبت به اصفهان می رسد، نام میدان نقش جهان در صدر فهرست جاذبه های گردشگری این شهر به انتخاب گردشگران و توریست های سفر كرده به این شهر قرار می گیرد.
حتی در نظرسنجی كه سایت "تریپ ادوایزر" به طور سالانه در خصوص برترین جاذبه های جهان انجام می دهد، در سال 2013 میدان نقش جهان توانست در فهرست برترین مقاصد گردشگری جهان از نگاه مخاطبان این سایت قرار گیرد.یك توریست دانماركی فعال در این سایت در خصوص میدان امام (ره) می نویسد: «در سفر به اصفهان بهتر است در نزدیكی میدان امام ساكن باشی تا مرتبا بتوانی به این میدان سربزنی.»به اعتقاد وی علاوه بر جاذبه های تاریخی، تجربه زندگی محلی جاری در این میدان، بخصوص در عصر هر روز تجربه ای گرانقیمت و دوست داشتنی است.  
 یك گردشگر كلمبیایی نیز میدان نقش جهان را زیباترین جایی می داند كه در جهان دیده است و معتقد است كه در هر زمان از روز رنگ میدان امام با تغییر نور و آسمان تغییر می كند. گستراندن فرش بر چمن و پیك نیك در میدان امام از جمله نكات جالب و در عین حال عجیبیست كه مورد توجه بسیاری از خارجیان در اصفهان قرار می گیرد.   
یك گردشگر هلندی حضور در میدان امام را به سفر در زمان و بازگشت به چند قرن پیش تشبیه كرده است.
میدان نقش جهان

2) مسجد شیخ لطف الله؛ نماد شهر و هنراسلامی اصفهان

در صفحه ی جاذبه های گردشگری اصفهان، مسجد شیخ لطف الله رتبه ی دوم را به خود اختصاص داده است.  
یك گردشگر استرالیایی مسجد شیخ لطف الله را مسجدی كوچك اما زیبا با كاشی كاری های شگفت انگیز توصیف می كند. وی می گوید: «در زمان بازدید از این مسجد، ما تنها كسانی بودیم كه در مسجد حضور داشتیم. این مساله فرصتی عالی را برای ما به وجود آورده بود. اما عجیب است كه اغلب اماكن تاریخی ایران اینقدر خلوت است.»
یك توریست كانادایی مسجد شیخ لطف الله را از جمله مساجد خوب حفاظت شده تلقی می كند و معتقد است كاشی كاری های گرداگرد مسجد به علاوه ی پنجره های مشبك به نور خورشید اجازه می دهد كه بر كف و دیواره های درون مسجد بازی نور برپا كند.  
یك خانم امریكایی نیز می گوید: «نمی توانم به غیر از مسجد شیخ لطف الله جای دیگری را در شهر اصفهان به عنوان نماد این شهر و هنر اسلامی آن معرفی كنم.»
یك خانم گردشگر هلندی نیز این مسجد را علی رغم عظمت بنا، ظریف و جاودانه می داند و می نویسد: «با گذر از ورودی مسجد رفته رفته از شلوغی میدان نقش جهان (یعنی جهان مادی) جدا می شوی و با چرخش به گوشه ای، وارد شبستان داخلی و آسمانی این بنا می شوی كه به اعتقاد من زیباترین گنبد داخلی در ایران است».
مسجد شیخ لطف الله اصفهان

3) مسجد امام؛ بهشت عكاسان

مسجد امام (ره) در رتبه ی سوم این فهرست قرار دارد. یكی از گردشگران استرالیایی، مسجد امام را مكان فوق العاده ای برای عكسبرداری توصیف می كند كه از همه زوایا برای عكاسی شگفت انگیز است.
 یك گردشگر هلندی نیز نظر مخاطبان را به گشت و گذاری در كوچه های پشت مسجد امام جلب می كند و فضای آن را با شهر یزد قابل قیاس می داند. وی حتی خرده كاشی های فیروزه رنگی از گنبد مسجد امام را نیز در زیر خاك و شن های این كوچه ها یافته است.
مسجد امام اصفهان

4) مسجد جامع و خلوتی كه حتی برای خارجیان لذت بخش است

مسجد جامع اصفهان در رتبه چهارم قرار دارد. یك گردشگر چینی كه در سال گذشته به اصفهان سفر كرده است، می گوید: «هرچند اطراف مسجد جامع در دست ساخت و ساز قرار دارد اما درون آن هنوز آرام است. تابلوهای اطلاع رسانی این بنا را به خوبی معرفی می كند و فرصت خوبی برای شناخت معماری ایرانی بدست می دهد. در بازدید از این مسجد فراموش نكنید كه 4 جانب مسجد را با هم مقایسه كنید.» 
یك خانم گردشگر هلندی حضور مردمان بومی و دوست داشتنی در این مسجد را موجب جذابیت و اصالت و در عین حال آرامش آن می داند. به علاوه وی از لذت در گوشه ای نشستن و خلوت كردن در این مسجد می گوید و در عین حال از رایگان بودن ورودی آن ابراز تعجب می كند! 
مسجد جامع اصفهان

5) چهلستون؛ باغی كه از كاخ خود محبوب تر است

چهلستون پنجمین جاذبه ی محبوب اصفهان در نزد خارجیان است. 
یكی از گردشگران استرالیایی سبك معماری كاخ چهلستون را متفاوت از كاخ های دیگر كشورهای جهان می داند و می گوید: «این كاخ واقعا زیباست و در یك باغ زیبا قرار دارد.»  
یكی از گردشگران یونانی نه تنها كاخ چهلستون را زیبا می داند بلكه باغ پیرامون آن را حتی زیباتر از خود بنا توصیف می كند. 
چهلستون

6و 7) سی و سه پل و پل خواجو؛ زیبارویان لب تشنه ای كه وارث آبند

سی و سه پل و پل خواجو رتبه های بعدی را در این فهرست به خود اختصاص داده اند. گردشگران خارجی پل های صفوی را قطعه ای از تاریخ اصفهان می دانند و میعادگاهی لذت بخش برای روز و شب. اما خشكی زاینده رود صدای اعتراض و نوای تاسف گردشگران خارجی از استرالیایی، امریكایی، هندی، مصری، اماراتی، هلندی، دانماركی و دیگران را نیز یكصدا برانگیخته است و در نوشته های سال های اخیر اكثریت قریب به اتفاق این گردشگران با تاسف و اعتراض به بحث خشكی زاینده رود پرداخته شده است.    
سی و سه پل

8) عالی قاپو و لذت گشت و گذار در سرای شاهانه

عالی قاپو از دیگر بناهای میدان امام جدا افتاده و رتبه ی هشتم را از جانب گردشگران كسب كرده است.  از میان تمامی ویژگی های كاخ عالی قاپو، چشم انداز میدان امام از بالكن این كاخ و طبقات و اتاق های متنوع و زیبای آن بخصوص تالار موسیقی مورد توجه خاص گردشگران قرار گرفته است. بسیاری از گردشگران حضور در این كاخ را تجربه ای شاهانه و فرصتی برای تنفس در تاریخ می پندارند. 
عالی قاپو

9) كلیسای وانك و نقاشی هایی همپای آثار میكلانژ

كلیسای وانك نهمین مقصد محبوب گردشگران در اصفهان است. یكی از گردشگران دانماركی این كلیسا را یكی از رنگارنگ ترین كلیساهایی می داند كه تاكنون دیده است و زیبایی نقاشی های برگرفته از انجیل بر دیوارهای این كلیسا را به اندازه ای می داند كه تنها "میكلانژ" می تواند بهتر از آن را خلق كند. 
یك گردشگر كانادایی منطقه ی ارمنی نشین اصفهان را "ایرانی كاملا متفاوت" توصیف می كند و آن را تجربه ای فوق العاده از فرهنگ مسیحیت در یك كشور اسلامی می داند. 
کلیسای وانک

10) كاخ هشت بهشت؛ هشت وجه تر از كاستل دل مونته

رتبه ی دهم به كاخ هشت بهشت اختصاص دارد كه با ساختار هشت وجهی و نقاشی های دیواریش از خارجیان دلبربایی می كند. یكی از گردشگران روسی معتقد است كه این بنا حتی هشت وجهی تر از كاخ "Castel del Monte" در ایتالیاست. 
گردشگران بعضا از تخریب تزیینات و نقاشی های دیواری داخلی این بنا ابراز تاسف كرده اند و از بسته بودن بخش هایی از این كاخ بر روی گردشگران گلایه دارند. 
کاخ هشت بهشت

11) مسجد حكیم؛ گنجینه ای هنری و ایوانی پنهان

مسجد حكیم جایگاه یازدهم را به خود اختصاص داده است. مسجدی كه یك گردشگر سریلانكایی آن را "ایوان پنهان" می نامد چرا كه در كوچه پس كوچه های حوالی مابین مسجد امام و مسجد جامع و در طی گردش در بازار اصفهان به این بنای شكوهمند كه آن را "گنجینه ای هنری" می داند، برخورده است.   
مسجد حکیم

12) آتشگاه ساسانی و هراس گردشگران از مسیر صعب العبور آن

آتشگاه دوازدهمین جاذبه ی محبوب گردشگران است كه چشم انداز فوق العاده ی شهر اصفهان از فراز آن مورد توجه ایشان قرار گرفته است. البته خارجیان از مسیر صعب العبور آتشگاه هراس زیادی دارند.   
آتشگاه ساسانی اصفهان

13) مناره مسجدعلی؛ نمادی متفاوت از فرهنگ شیعی

نام مناره مسجد علی نیز در میان جاذبه های محبوب گردشگران به چشم می خورد كه یك گردشگر روسی از مورد غفلت قرار گرفتن و آسیب دیدگی آن ابراز تاسف می كند. وی مناره و مسجد علی و دیگر آثار تاریخی واقع در این منطقه را نمادهای شگفت انگیزی از فرهنگ شیعی می داند و اذعان می دارد كه سبك آنها كاملا متفاوت از نمادهای شیعی است كه در شهر مشهد دیده است. 
مسجد علی اصفهان

14) منارجنبانی كه گردشگران از نجنبیدن آن دلخورند

منارجنبان در رتبه چهاردهم فهرست جاذبه های محبوب گردشگران اصفهان قرار دارد. یكی از گردشگران دانماركی در مورد وضعیت كنونی این بنا برای مخاطبان می نویسد: «دیگر زحمت رفتن به منارجنبان را به خودتان ندهید چرا كه از بیم آسیب، دیگر اجازه ی جنباندن مناره ها را نمی دهند».
اما گردشگر دیگری كه از اهالی آفریقای جنوبی است اذعان می دارد كه هیچ كس تا به چشم خود نبیند نمی تواند باور كند كه وقتی یكی از مناره ها را می جنبانیم، مناره دیگر هم تكان می خورد.
درحالیكه برخی گردشگران به دلیل دوری منارجنبان از دیگر جاذبه های شهر، بازدید از آن را ضروری نمی دانند، یك گردشگر انگلیسی اذعان داشته است كه برای بررسی علمی چگونگی جنبش این مناره ها به شهر اصفهان سفر كرده است.  
منارجنبان

باغ پرندگان، مناره ساربان، باغ گلها، مناره دردشت و گنبد سلطان بخت آقا نیز از دیگر جاذبه های اصفهان است كه نام آنها در این فهرست آمده است.

منبع » خبرگزاری ایمنا - زهرا اسدیان


تبلیغات
خبرنامه

اگر از این مطلب خوشتان آمد،رایانامه خود را ثبت کنید و از این پس تمام مطالب اصفهان نما در رایانامه خود دریافت کنید!

مطالب مرتبط
 • ترین های اصفهان
 • کلمات کلیدی مکان های توریسیتی اصفهان ، جاذبه های گردشگری اصفهان ، مکان های پرطرفدار اصفهان ، پربیننده ترین مکان های اصفهان ،
  موضوعات مرتبط
 • متفرقه
 • بناهای تاریخی
 • ارسال نظر
   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
  BHW You made some good points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most people will go
  along with your views on this web site.
  نظرسنجی
  » به نظر شما کدام پروژه در حال ساخت برای اصفهان مفیدتر است؟